Летящата бомба V1 (Fieseler Fi 103 или Flakzielgerät 76)
![]() |
По време на 1920-те и 1930-те германските въоръжени сили са силно ограничени от клаузите на Версайския мирен договор. През тези години най-добрите технически умове на Германия концентрират енергията си за създаването на нетрадиционни оръжия, които не са споменати като забранени в клаузите на договора. Армията и правителствата насърчават с каквото могат разработките им. Историята на V-1 (съкращение от Vergeltungswaffe 1 - "Оръжие на възмездието" - име дадено от немската пропаганда) започва започва през гореспоменатите години, когато мюнхенският инженер Паул Шмит доразвива механизъм, създаден по-рано във Франция - пулсово-реактиивната тръба. Тя представлява двигателят As 109-014, с който е изстрелвана ракетата. Механизмът му се състои от подобна на тръба горивна камера, която отпред чрез стеснение е захранвана със сгъстен въздух, който след това се смесва в горивната камера с впръскано възпламенително вещество. Тази смес се запалва от свещ. Газовете се освобождава от задната част и осигуряват не само нужната реактивната тяга, но и създават вакуум, който доставя ново количество въздух от предната част на тръбата. Така цикълът се повтаря, разбира се, не с постоянно горене, а пулсово, от където идва и името "Pulso-Jet" (пулсов реактивен двигател). "Тръбата на Шмит" развива тяга от 317 kp. Серийният двигател на ракетата се произвежда от фирма Argus Motorenwerke под официалното име Walter-109 или Argus-Rohr As 014 Pulso-Schubrohr. Предимствата му са малкото подвижни части, лесното сглобяване и техническо обслужване. Клетките за V-1 са конструирани от инженерите на Fieseler Роберт Лусер и Вили Фийдлер. Тестовете траят 18 месеца, по време на които в Пенемюнде са стартирани 350 прототипа. Първията модел е готов на 30 Август 1942 г. и на 10 декември 1942 г. е пуснат безмоторно от носача Fw 200 Condor.
Освен това и вградената система за насочва не работи безпогрешно. Вибрациите на мотора по време на полета променят магнетичната полярност на клетките и това се отразява отрицателно на много чувствителния компас, монтиран в предната част на ракетата. Преди да се стигне до окончателната версия на V-1 за серийно производство, прототипът е модифициран 150 пъти. Общо са произведени 32000 ракети. Продукцията е разпределена между 50 различни фирми. Монтажните заводи се намират в Нордхаузен, Пенемюнде (Fieseier) и Фалерслебен (Volkswagen). Стартът се осъществява от бетонна рампа, дълга 42 метра, която е нсочена точно към целта. На рампата има две водещи шини и между тях тръба с бутало със стартери, за които се закрепя V-1. В задния край на тръбата има мобилен парен генератор с два резервоара с T-Stoff и Z-Stoff (водороден хипероксид и калиев перманганат), три бутилки със сгъстен въздух и една камера за получаване на пара от тази смес.
Разстоянието, което изминава ракетата се измерва, посредством отброяването на завъртанията на малка перка, монтирана в предната й част. При достигане на зададения брой завъртания на тази перка се дава начало на процеса на падане. Височинното кормило е снабдено със спойлери за подсилване на отклонението му. Подаването на горивото не спира автоматично, а пулсовият мотор се изключва, когато ъгълът на падане стане 60 градуса. Запалването на взривния заряд става с помощта на две обикновени запалки.
Скоростта на ракетата при изстрелване е около 320 км/ч, като след включването на реактивния двигател достига до 624 - 656 км/ч. Максималната височина на полета е от 1066 м до 1219 м, което прави това оръжие особено трудно за неутрализиране от британската противовъздушна защита, защото ракетата лети твърде ниско за тежките оръдия и твърде високо за леките. Едва когато започва да се прилага автоматичния контрол при британските оръдия те започват успешно да свалят V-1. Максималният обсег на ракетата е 370 км и в рамиките на това разстяние около 80% от ракетите се забиват в периметър от 8 мили от определената цел - показател не твърде лош за тогавашните технологии (понякога V-1 са много по-точни от нощните бомбардировки).
Второто поколение стартови площадки са наречни "Feuerstellung Alter Bauart" и са с голям брой конструкции. Те вече не са бункери, а добре укрепени сгради, вдигнати от тухли и камък. Доста услия са нужни за изграждането на една цяла такава база. Но и тя е лесна за откриване и бомбардиране. Около 100 от тях са построени във Франция. Последното поколение площадки представляват бази, съдържащи само най-необходимите за изстрелване конструкции. В началото на 1944 г. тези конструкции са самата площадка, изстрелващия бункер и малка сграда, ползвана за склад. В края на 1944 г. и началото на 1945 г. остава само площадката за изстрелване като във Франция са построени 250 от тях. Освен в изграждането на местата за изстрелване голяма енергия е вложена и в създаването на снабдителната верига за доставки на гориво, резервни рампи, T-Stoff, Z-Stoff и т.н. Тези снабдителни вериги се състоят от голям брой тунели, бункери, укрепени сгради и пещери. Планира се също V-1 да се изстрелват от подводници и самолетоносачи, но идеята не е осъществена.
По-малко от една трета от общо създадените V-1 поразяват точно целта си. Причините за това са повреди, нефункциониране на системата и постоянно подобряващата ефективността си противовъздушна отбрана на Съюзниците. Противовъздушната артилерия е все по-ефективна срщу V-1. А изтребителите Tempest и реактивно задвижваните Gloster Meteor също свалят много V-1. |
![]() |
He
111H-22, изстрелващ V-1
|
От юли 1944 г. бомбардировъчна група III/KG 3, базирана в Холандия и екипирана с Heinkel He 111H-22, започва кампания срещу Великобритания с кодово наименование на операцията Rumpelkammer ("Килер за вехтории"). През селдващите шест седмици тези самолети узпешно изстрелват 410 летящи бомби (300 V-1 срещу Лондон, 90 срещу Саутхямптън и 20 срещу Глоучестър. Бомбопреносителите приближават британската брегова линия, летейки ниско, за да избегнат засичане от радар, и се вдигат на 450 метра височина, достатъчна за да се прицелят и изстрелят V-1, а след това да изчезнат.
|
![]() |
Самоубийствената
версия на V-1
|
![]() |
Заради неточността на системата на V-1 започват да се обмислят варианти за създаването на версия, управлявана на борда от човек. Застъпници на тази идея са командир Хана Райч и капитан Ерих Ланге. Още в средата на 1943 г. двамата искат съставянето на самоубийствени отряди, които да се използват за унищожаването на цели от особено важно стратегическо значение. Причина за такива радикални мерки, разбира се, е все по-съмнителната ситуация за немския райх. Идеята обаче е строго отхвърлена от генерал-фелдмаршал Ерхард Милх, който се тревожи за състоянието на резерва на Луфтвафе. Въпреки това Хана Райч през 1944 г. получава от скептично настроения в началото Хитлер разрешение да започне развитието на такова оръжие. Започва подготовката на специална машина за целта. Инженерите избират за разработване между два самолета Messerschmitt Me 328 и Fi 103. Техническите трудности около Ме 328 свеждат избора в полза на Fi 103.
|
![]() |
Видео: |
Други Vergeltungswaffen: |
![]() |